Wanted

I am currently looking for crosstables of the following events:

1844: Match Michaëls vs. Laigle, Valenciennes, FRA (won by Michaëls)

1915: Match Censer vs. Strick van Linschoten, The Hague, NED (won by ?)

1919: Romandic regional tournament, Lausanne, SUI (won by Voellmy)

1926: 3rd La nation Belge tournament, Brussels, BEL (won by Koltanowski)

1929: Match Colle vs. Winter, London, ENG (won by Colle and Winter)

1933: Amateur tournament, Brussels, BEL (won by Defosse)

1936: Easter tournament, Antwerp, BEL (won by Dyner and Shernetsky)

1936: International tournament, Madrid, ESP (won by Gibaud & Koltanowski)

1936: CJEB international Belgian championship, Brussels, BEL (won by Devos)

1936: CJEB national Belgian championship, Brussels, BEL (won by O’Kelly de Galway)

1936: Tournament, Zürich, SUI (won by Koltanowski)

1937-?: Pan-Europa correspondence tournament, (won by ?)

1938: Match O’Kelly de Galway vs. Gromer, Brussels, BEL (won by Gromer)

1939: Californian championship, USA (won by Wolliston)

1940: Tournament, Santiago de Cuba, CUB (won by Koltanowski)

1945: Marshall Chess Club, New York, USA (won by R. Byrne)

1945: Victory tournament, Ghent, BEL (won by Soultanbeieff)

1946: Cercle Colle quadrangular, Brussels, BEL (won by O’Kelly de Galway)

1946: Match Devos vs. Soultanbeieff (won by Devos)

1946(-47?): Christmas tournament, Paris, FRA (won by Van Seters)

1947: Belgian championship, Ostend, BEL (won by O’Kelly de Galway)

1947: Belgian women’s championship, Antwerp, BEL (won by Spoormans)

1947: Match O’Kelly de Galway vs. Van den Tol, Winterswijk, NED (won by O’Kelly de Galway)

1948: Belgian championship, Brugge, BEL (won by Devos for the main and Herregods & Van Schoor for the minor tournament)

1949: Benelux tournament, Terneuzen, NED (won by Quakkelaar)

1949: FBE championship, Antwerp, BEL (won by Van Seters)

1949: Quadrangular tournament, Liege, BEL (won by Soultanbeieff)

1950: Easter tournament, Brussels, BEL (won by Cortlever and Devos)

1950: All Saints tournament, Ghent, BEL (won by Lemaire)

1951: Het Anker liberation tournament, Maastricht, ENG (won by Vinken)

1951: 13th Hoogoven tournament section A1, Beverwijk, NED (won by Van Oosterwijk Bruyn & Limbos)

1952: International junior tournament, Zevenbergen, NED (won by Somers and Limbourg)

1952: League champions’ final, ?, BEL (won by Janssens)

1952: Junior team tournament, Charleville-Mezières, FRA (won by France)

1953: Colle Brussels vs. VAS Amsterdam, Brussels?, BEL (won by VAS Amsterdam)

1953: International women’s tournament, Opatija, YUG (won by Jovanović)

1953: 15th Hoogoven tournament, women’s group, Beverwijk, NED (won by Bussers)

1953: 15th Hoogoven tournament, junior group, Beverwijk, BEL (won by Heilemann)

1954: Interleague final, ?, BEL (won by Opsommer)

1955: International tournament, Ghent, BEL (won by Karaklajić)

1955: Capitulation tournament, Wageningen, NED (won by Perfors)

1955: 3rd SMB tournament, honour groups 2 & 3, Nijmegen, NED (won by Lange for group 2 and Perfors, Van den Tol & Van Donk for group 3)

1955: Jubilee tournament, groups B & C, Eindhoven, NED (won by De Vries & Van Seters for group B and Soultanbeieff for group C)

1956: 18th Hoogoven tournament, Women’s section, Beverwijk, NED (won by Heemskerk)

1957: 19th Hoogoven tournament, women’s section, Beverwijk, NED (won by Bašić)

1957: Belgian junior championship, Brussels, BEL (won by Grosemans and Van Wambeke)

1957: KNSB tournament, Venray, NED (won by Conings)

1957: Waalbrug tournament group 2, Nijmegen, NED (won by Jongsma)

1958: KNSB tournament, Venray, NED (won by Kloostra)

1958: Belgian junior championship, Antwerp, BEL (won by De Bruycker)

1959: 10 year jubilee tournament, Eisden, BEL (won by Soultanbeieff)

1959: International women’s tournament, Zell-am-Harmersbach, GER (won by Grzeskowiak & Scherr)

1959: International tournament, Dortmund, GER (won by Damjanović)

1959: Christmas tournament, Paris, FRA (won by O’Kelly de Galway)

1960: Northern open, Whitby, ENG (won by O’Kelly de Galway)

1960: Waalbrug tournament, Nijmegen, NED (won by Bergsma & De Bruycker)

1960: 8th open tournament, Bognor Regis, ENG (won by Darga & O’Kelly de Galway)

1960: International tournament, Venray, NED (won by Soultanbeieff)

1960: Interleague championship, BEL (won by Gobert)

1960: PTT championship, Lovran, YUG (won by Yugoslavia)

1960: International tournament, Llagostera, ESP (won by O’Kelly de Galway)

1961: International tournament, Arnhem, NED (won by Pedersen)

1961: Open tournament, Vence, FRA (won by Ulvestad)

1961: Belgian junior championship, Eupen, BEL (won by De Bruycker, Bonne, and Willems & Zimmerman in their respective categories)

1961: International tournament, Madrid, ESP (won by Milić and Robatsch)

1961: 9th open international tournament, Bognor Regis, ENG (won by O’Kelly de Galway)

1961: Northern open, Whitby, ENG (won by O’Kelly de Galway)

1961: International open tournament, Eastbourne, ENG (won by O’Kelly de Galway)

1961: Waalbrug tournament, Nijmegen, NED (won by Franck)

1962: 2nd Maasbrug tournament, Venlo, NED (won by Orbaan)

1962: Interleague championship, ?, BEL (won by De Bruycker)

1962: 6th international festival minor A, Mondorf-les-Bains, LUX (won by Steglich)

1962: Interleague championship, ?, BEL (won by De Bruycker)

1962: Open South African championship, ?, RSA (won by O’Kelly de Galway and Wade)

1962: International open tournament, Eastbourne, ENG (won by O’Kelly de Galway)

1962: 75 years HSG rapid tournament, Hilversum, NED (won by O’Kelly de Galway)

1963: Belgian women’s championship, Brussel, BEL (won by Lancel)

1963: LSG rapid tournament, Leiden, NED (won by Hartoch)

1963: Dutch rapid championship, Zevenbergen, NED (won by Boey)

1963: International tournament main group & reserves, Mondorf-les-Bains, LUX (won by Taimanov for the main group and Schmid & Tackels for the reserves section)

1963: 25 Hoogoven tournament Reserves A, Beverwijk, NED (won by Bergsma & Gibbs)

1963: AGIO tournament, Eersel, NED (won by Limbos)

1964: International tournament, Solingen, GER (won by O’Kelly de Galway)

1964: Belgian junior championship, Ghent, BEL (won by Verstraeten for the juniors, Rooze for the pupils and Meulders for the cadets)

1964: 8th international festival Masters and Open tournament, Luxemburg, LUX (won by Limbos for the master section and Felser & Abendroth for the Open section)

1964: Interleague championship, ?, BEL (won by Vandezande)

1964: Louviau memorial, Anderlecht, BEL (won by Willaert)

1964: 8th Turmac tournament, Zevenaar, NED (won by Van den Tol & Conings)

1964: Waalbrug tournament, Nijmegen, NED (won by Lange)

1964: 6th international open tournament, Imperia, ITA (won by Bhend)

1964: 3rd international junior tournament, Essen, GER (won by Reefschläger)

1964: International tournament, Tunis, TUN (won by O’Kelly de Galway)

1965: International doctors’ tournament, Amsterdam, NED (won by Hage)

1965: Belgian women’s chess championship, ?, BEL (won by Lancel)

1965: Belgian junior championship, Mortsel, BEL (won by Rooze & Willems for the juniors, Everaert & Meulders for the pupils and Rogies for the cadets)

1965: Easter tournament, Paris, FRA (won by Sherbakoff & O’Kelly de Galway)

1965: Interleague championship, ?, BEL (won by Cornelis)

1965: Belgian blitz championship, Mariakerke, BEL (won by Cornelis)

1965: Christmas tournament, Paris, FRA (won by O’Kelly de Galway)

1966: 28th Hoogoven tournament reserves 1C, Beverwijk, NED (won by Nainggolan)

1966: National tournament, Breda, NED (won by Enklaar)

1966: International tournament, Mondorf-les-Bains, LUX (won by Parma)

1966: International junior tournament, Zug, SUI (won by Musil)

1966: International open tournament, Eastbourne, ENG (won by Hindle)

1966: Europe blitz tournament, Munich, GER (won by Szabó)

1967: Grand Prix d’Échecs, Monte Carlo, MNC (won by Ostojić)

1967: 3rd international junior tournament, Schilde, BEL (won by Preissmann, Baldwin & Fedder)

1967: Belgian women’s championship, Ghent, BEL (won by Loeffler)

1967: Interleague championship, ?, BEL (won by De Bruycker)

1968: Belgian junior championship, Eupen, BEL (won by Meulders for the junior, Roofthoofd for the pupil and Goormachtigh & De Jonghe for the cadet section)

1968: 10th international festival, Imperia, ITA (won by Forintos & Parma)

1968: International open tournament, Southport, ENG (won by Littlewood)

1968: Four countries tournament, Dollendorf, GER (won by Belgium)

1968: Belgian women’s championship, Antwerp, BEL (won by Cuypers)

1968: International junior tournament, Montvilliers, FRA (won by Kende & Patterson)

1968-69: CE Caissa christmas tournament, Paris, FRA (won by Ostojić)

1969: 11th international festival, Imperia, ITA (won by Ostojić)

1969: International junior tournament, Le Mans, FRA (won by Barle, Vujaković & Dresen)

1969: Belgian junior championship, Bredene, BEL (won by Meulders for the junior, De Jonghe for the pupils and Weemaes for the cadets)

1969: Open Danish junior championship, ?, DEN (won by Van Wijgerden and Corden)

1969: Four countries tournament, Troisvierges, LUX (won by Rhineland)

1969: International open tournament, Mondorf-les-Bains, LUX (won by Eising)

1969: Match Spain vs. Belgium, Madrid, ESP (won by Spain)

1970: International team tournament, Figueira da Foz, POR (won by Lissabon)

1970: 12th international chess festival, Imperia, ITA (won by Mrsa, Ugrinović, Šahović & Schurr)

1970: International junior team tournament, Roermond, NED (won by SV Münster)

1970: International open tournament, Biel, SUI (won by Ostojić)

1970: Belgian junior championship, Zoersel, BEL (won by Roofthoofd in the juniors’ section, Goormachtigh in the school boys’ section and Luminet in the cadets’ section)

1971: International junior tournament, Nice, FRA (won by Miles & Hug)

1971: 4th international congress, Biel, SUI (won by Nikolić)

1971: Belgian junior championship, St.Niklaas, BEL (won by De Jonghe for the juniors, Weemaes for the pupils and Roland for the cadets)

1971: 13th international festival, Imperia, ITA (won by Cappello and Cosulich)

1971: Match Luxembourg vs. Belgium, Luxembourg, LUX (won by Belgium)

1971-1972: International junior tournament, Hallsberg, SWE (won by Nunn)

1972: International junior tournament, Büsum, GER (won by Sanz Alonso, Waters & Podzielny)

1972: International junior tournament, Viana do Castelo, POR (won by Bassler)

1972: 14th international festival, Imperia, ITA (won by Bjelajac)

1972: Four nations tournament, Strasbourg, FRA (won by Germany)

1972: Pre-zonal match, Hasselt, BEL (won by Dunkelblum and Schumacher)

1972: Christmas tournament, Paris, FRA (won by Benoit)

1973: 2nd open international tournament, Ca’n Picafort, ESP (won by Westerinen)

1973-1974: International junior tournament, Hallsberg, SWE (won by Svenn)

1974: 1st ECI tournament, Sas van Gent, NED (won by Goodman)

1974: International open tournament, Hasselt, BEL (won by Ostojić)

1974: International tournament, Johannesburg, RSA (won by O’Kelly de Galway)

1975: World cadets championship, Creil, FRA (won by Goodman)

1975: International open tournament, Ca’n Picafort, ESP (won by Orestes Rodríguez)

1975: International open tournament, Sandefjord, NOR (won by Zwaig)

1976: 11th international junior tournament, Schilde, BEL (won by Rhodes)

1976: Dia de Galicia tournament, Caracas, VEN (won by Quinteros)

1977: Maccabiah games, Tel Aviv, ISL (won by Israel)

1977: European girls cup, Novi Sad, YUG (won by Sikora & Kas)

1977: Belgian junior championship, Ostend, BEL (won by Ghysels)

1977: IBM tournament reserves A, Amsterdam, NED (won by Borm & Eising)

1977: 4th ECI tournament, Eeklo, BEL (won by Supančić, Houriez, Schüssler, Itjeshorst, Lisjak & Van Rij, Michiels, Goodwin in their respective sections)

1978: International junior tournament, Viano do Castello, POR (won by Nikolić)

1978: 2nd European junior cup, Kikinda, YUG (won by Ioseliani)

1978: Belgian junior championship, Hoboken, BEL (won by Bergmans)

1978: 1st open tournament, Ghent, BEL (won by Van Leeuwen)

1978: 5th ECI tournament, Sas van Gent, NED (won by Pedersen)

1978: Mind sport manifestation, Knokke, BEL (won by Netherlands)

1978-79: World cadets championship, Sas van Gent, NED (won by Motwani)

1979: 3rd European junior cup, Kula, YUG (won by Ioseliani)

1979: International chess festival, La Spezia, ITA (won by Joksić)

1979: 2nd open tournament, Ghent, BEL (won by Weemaes)

1979: 6th ECI tournament, Eeklo, BEL (won by Bischoff, Groves & Masimović, McCarthy, Riemens, De Vroe, Marquinie and De Meyer & Dubbeldam in their respective sections)

1979: 20 years jubilee of the Hamburg junior chess federation, Hamburg, GER (won by Yugoslavia)

1980: 7th ECI tournament, Sas van Gent, NED (won by Godena, Sofrevski and Kuijf in their respective sections)

1980: Belgian junior championship, Liege, BEL (won by Canda)

1980: World cadet’s championship, Le Havre, FRA (won by Salov)

1980: Master tournament, Courchevel, FRA (won by Kindermann)

1980: ASK open tournament, Antwerp, BEL (won by Boey)

1980: 1st international open tournament, Liege, BEL (won by Cebalo)

1980: Glasgow international junior tournament, Glasgow, SCO (won by Motwani)

1980: 3rd open international tournament, Ghent, BEL (won by Douven & Schuermans)

1980-81: Sotheby – Mak van Waay tournament, Antwerp, BEL (won by Meulders & Dutreeuw in the experts section and Mollekens & Beniest in the open section)

1981: Open Luxembourgian championship, Bonnevoie, LUX (won by Van Hoolandt)

1981: 4th international open tournament, Ghent, BEL (won by Marcus)

1981: Antwerp vs. East Flanders Swiss Scheveningen, ?, BEL (won by Weemaes)

1981: Belgian junior championship, Liege, BEL (won by Cools)

1981: International tournament, Val Thorens, FRA (won by Todorčević)

1982: International tournament, Dortmund, GER (won by Grzesik & Meyer)

1982: Belgian junior championship, Ostend, BEL (won by Winants & Moulin)

1982: International women’s open tournament, Hyères, FRA (won by Polihroniade)

1982: 5th open international tournament, Ghent, BEL (won by Klundt)

1982: 3rd international open tournament, Liege, BEL (won by Cuijpers & Ghiţescu)

1982: 9th ECI tournament, Sas van Gent, NED (won by Cvetahovski, Cameron and Van de Bourry & Den Hamer in their respective sections)

1982: 14th international junior tournament, Schilde, BEL (won by Wells)

1983: Belgian junior championship, Arlon, BEL (won by Van der Meer)

1983: 6th open international tournament, Ghent, BEL (won by Yrjölä)

1983: 3rd cadet’s world championship, Bucaramanga, COL (won by Dreev)

1983: 10th ECI tournament, Eeklo, BEL (won by Piorecki, Østenstad & Roeberts  in the boys group, Bazzay in the girls group, King in the jubilee tournament and Laird in the open tournament)

1984: Belgian junior championship, Sint-Niklaas, BEL (won by Lacroix, Bogaerts & Minnebo)

1984: 11th ECI tournament, Sas van Gent, NED (won by Belotti & Zakić)

1984: 7th International open tournament, Ghent, BEL (won by Johanson, Winants, Boey & Jadoul)

1984: 5th international open tournament, Liege, BEL (won by Murey & Wirthensohn)

1984: International Belgian junior championship, Verviers, BEL (won by Meyer)

1984: International open tournament, Ostend, BEL (won by Murey)

1984: 5th Brocco open tournament, San Bernardino, ITA (won by Hort)

1985: Belgian junior championship, Nassogne, BEL (won by Foguenne)

1985: 8th international open tournament, Ghent, BEL (won by Heemskerk)

1985: 6th international open tournament, Liege, BEL (won by Wirthensohn & Werner)

1985: International tournament, Virton, BEL (won by Boey, Adamski & Boey)

1985: SK Moretus Hoboken jubilee tournament, BEL (won by Weemaes, Penson & Van Herck)

1985: International open tournament, Ostend, BEL (won by Miles & Ree)

1986: Paroza matches, Antwerp, BEL (won by Van Herck and Weemaes & Meulders)

1986: 9th international open tournament, Ghent, BEL (won by Nijboer, Schulz & Bartels)

1987: Belgian junior championship, Liege, BEL (won by Petri and Vandevoort)

1987: 10th open international tournament, Ghent, BEL (won by Van Baarle, Boey & Hommeles)

1987: 26th world junior championship, Baguio, PHI (won by Anand)

1987: 1st Steinweg international open tournament, Antwerp, BEL (won by Shvidler, Schulz Solis, Penson & Knoppert)

1987: 8th international open tournament, Liege, BEL (won by Borkowski & Stefanov)

1987: International open tournament, Ostend, BEL (won by Lehmann, Conquest & Arkell)

1988: Belgian junior championship, Oostmalle, BEL (won by Claesen)

1988: Interleague championship, Mortsel, BEL (won by Krijgelmans & De Bolster)

1988: 11th international open tournament, Ghent, BEL (won by Röder)

1988: 2nd Steinweg open tournament, Antwerp, BEL (won by Ermenkov)

1988: 5th three-borders open tournament, Virton, BEL (won by Miles)

1988: International open tournament, Ostend, BEL (won by Renet)

1988: 2nd MEC trophy, Alba Adriatica, ITA (won by Denmark and Øst-Hansen)

1988: 5th international open tournament, Leuven, BEL (won by Azmaiparashvili)

1988: Iclicki masters, Brussels, BEL (won by Murey & Martin)

1989: 16th ECI tournament, Bruges, BEL (won by Ginsburg)

1989: Belgian junior championship, Saint-Georges-sur-Meuse, BEL (won by De Meyer)

1989: 12th international open tournament, Ghent, BEL (won by Van Baarle)

1989: 42nd Glorney cup, Plymouth, ENG (won by the Netherlands)

1989: 3rd world championship -18 years old, Aguadilla, PUR (won by Akopian)

1989: 3rd Steinweg open tournament, Antwerp, BEL (won by Şubă)

1989: 6th three-borders tournament, Virton, BEL (won by Cifuentes Parada)

1989: International open tournaments, Brussels, BEL (won by Winants, Tompa & Haïk)

1990: 43rd Glorney cup, Arnhem, NED (won by the Netherlands)

1990: Belgian junior championship, Visé, BEL (won by Le Quang)

1990: 13th international open tournament, Ghent, BEL (won by Kaidanov, Kärner, Timmer, Klundt, Lane, Lukov & Bezold)

1991: Belgian junior championship, Deinze, BEL (won by Van Beers & Le Quang)

1991: 44th Glorney cup, Ghent, BEL (won by the Netherlands)

1991: Open tournament, Geraarsbergen, BEL (won by the Netherlands)

1991: 3rd Soultanbeieff memorial, Huy, BEL (won by Komarov)

1992: 15th open international open tournament, Ghent, BEL (won by Gurevich)

1992: 45th Glorney cup, Dublin, IRL (won by the Netherlands)

1993: Belgian junior championship, Den Haan, BEL (won by Soetewey, Van Beers & Docx)

1993: Flemish championship, Ghent, BEL (won by Boeykens)

1993: 16th open tournament, Ghent, BEL (won by Barsov, Röder & Conquest)

1993: International open tournament, Ostend, BEL (won by Psakhis)

1993: World junior championship, Calicut, IND (won by Miladinović)

1993: 20th ECI tournament, Bruges, BEL (won by Timmermans)

1994: Open Belgian junior championship, Mol, BEL (won by Claesen & Cole)

1994: 17th international open tournament, Ghent, BEL (won by Gurevich)

1994: 47th Glorney Cup, Caerleon, WLS (won by France)

1994: 1st Lost Boys tournament, Antwerp, BEL (won by Van der Sterren)

1994: 10th international open tournament, Geraardsbergen, BEL (won by Roofthoofd, Van der Stricht and Kiik)

1994: ABB open Flemish championship, Ghent, BEL (won by Van der Stricht)

1994: 6th international open tournament, Leuven, BEL (won by Åkesson)

1995: Belgacom international championship, Brussels, BEL (won by Gurevich)

1995: 2nd Lost Boys tournament, Antwerp, BEL (won by Sokolov and Novikov)

1996: Belgian junior championship, ?, BEL (won by Praet)

1996: 19th international open tournament, Ghent, BEL (won by Blees)

1996: 3rd Lost Boys tournament, Antwerp, BEL (won by Piket, Van Wely & Ye)

1997: Belgian championship, Ghent, BEL (won by Vetemaa & Cekro in the experts’ section, Vanderwaeren, Lacrosse, Van Beers & Maes in the Class A section, Mičić in the women’s section and Schalkx in the open section)

1997: 1st KGSRL master tournament, Ghent, BEL (won by Horváth & Eliet)

1997: 9th international open tournament, Leuven, BEL (won by Cifuentes Parada, Meijers & Claesen)

1997: International tournament, Clichy, FRA (won by Murey)

Comments are closed.