National interclub championship

1 2 3 4 5 6 7 8 MP BP 1 Maccabi – 5 4 5 5 5 6 + 12 30 2 Antwerpse SK 1 – 3½ 4½ 4½...

16th Dec 2019
2nd match The Netherlands vs. Belgium, The Hague

2nd match The Netherlands vs. Belgium, The Hague

1 Davidson, Jacques 0-1 Colle, Edgard 2 Olland, Adolf Georg 0-1 Koltanowski, George 3 Weenink, Henri Gerard ½-½ Lenglez, Marcel 4 Pannekoek, Johannes Henricus 1-0 Tackels, André 5 van Foreest,...

05th Dec 2019
2nd match North Brabant vs. South Brabant, Tilburg

2nd match North Brabant vs. South Brabant, Tilburg

1 Mulder, E 0-1 Peeters, Francis 2 Fick, Louis ½-½ Cole, J 3 Kallenberg, J 1-0 De Mey, Emile 4 van Berkel ½-½ Van Hoek 5 Proost, J 0-1 Perquin,...

30th Nov 2019
Match Terneuzen vs. Ghent, Ghent

Match Terneuzen vs. Ghent, Ghent

1 Colle, Edgard 1-0 Delvaux, J 2 Graboï 1-0 den Decker 3 Van den Bossche 1-0 Tichelman 4 Haché 1-0 de Kam 5 Cogan ½-½ Lankamp 6 Wulfson ½-½ Verpoorten...

20th Nov 2019
Match Antwerp SK vs. CÉ Ghent, Antwerp/Ghent

Match Antwerp SK vs. CÉ Ghent, Antwerp/Ghent

1 Horowitz, Jankel 1-0 0-1 Van Tomme 2 Geysen, J 1-0 ½-½ Verschueren, Edouard 3 Kalckhoff, J 1-0 1-0 Prils, Oscar 4 Mees, J L 1-0 1-0 Muyshondt 5 Censer,...

12th Nov 2019
47th Glorney/27th Faber cup, Caerleon

47th Glorney/27th Faber cup, Caerleon

47th Glorney cup Group 1 1 2 3 4 BP MP 1 England – 3 4½ 4 11½ 6 2 Ireland 2 – 5 4½ 11½ 4 3 Wales ½...

21st Aug 2019
13th SCIPT championship, Balatonkenese

13th SCIPT championship, Balatonkenese

1 2 3 4 5 6 7 MP BP 1 Denmark 4v5 3½v9 2½v4 3v3 1v2 2½v6 3v7 12 19½ 2 Netherlands Telecom 1½v2 3½v11 4v14 2½v4 3v1 1½v5 2½v10...

17th Aug 2019
8th IBCA olimpiad, Zalaegerszeg

8th IBCA olimpiad, Zalaegerszeg

Group 1 1 2 3 4 5 6 BP MP 1 Soviet Union – 3 2½ 4 3½ 4 17 10 2 Czechoslovakia 1 – 2½ 3 4 4 14½...

06th Jul 2019
6th IBCA olimpiad, Noordwijkerhout

6th IBCA olimpiad, Noordwijkerhout

Group 1 1 2 3 4 5 6 BP MP 1 Soviet Union – 3½ 3 3½ 4 4 18 10 2 Hungary ½ – 2½ 4 3½ 4 14½...

13th European club championship, preliminary 2, Eupen

Round 1 ŠK Bosna Sarajevo BIH 6-0 Cardiff CC WLS Espergærde SK DEN 3½-2½ KSK Rochade Eupen-Kelmis BEL Barbican London ENG 1½-4½ Clichy Échecs FRA Herzliya CC ISR 3-3 Baltika...

Pages:1234567...27»